Search form

EKC Group Students Win Big at Regional Skills Competition

An impressive 58 students from EKC Group’s Colleges recently made it through to the finals of the 2020 Kent Further Education Skills Competition, taking home 33 medals.

The students from Broadstairs College, Canterbury College, Dover Technical College, Folkestone College and Sheppey College, competed in a range of industry categories showcasing their skills and knowledge in areas such as Culinary Arts, Web Design, Automotive Technology, Early Years and Performing Arts.

Nine students scooped the top prizes in their categories including Level 2 Painting and Decorating Apprentice, Kayleigh Woods, from Folkestone College, who was delighted to take home the Gold Medal for Painting and Decorating commenting: “The Competition has been nerve-racking, and I am shocked to receive the first-place prize as I have never really won anything before. Taking part has helped me to see what I am good at and what I can improve. It has also been great to meet so many talented people who have the same interests as me.”

Meanwhile, 15 students took home Silver Medals, and 11 students took home 9 Bronze Medals, including a team award in the Digital Video Production category.  

Folkestone College were the big winners of the day taking home almost half of the Group’s overall medals. Principal of Folkestone College, Victoria Copp-Crawley, was thrilled with the results commenting: “We are delighted with our successes at the Competitions, and extremely proud of the students that competed and performed so well with the support of the staff that have coached and nurtured these incredible talents. The development of confidence, teamwork and managing pressured situations is a huge benefit that students have learnt over the lead up to the competitions and will support them in their next steps and future careers.”

The medal list for each of the Colleges can be found below:

Broadstairs College

Gold Medal was awarded to:

  • Level 3 Motor Vehicle Service and Maintenance Technician Apprentice, Euan Munt, for Automotive Technology

Silver Medals were awarded to:

  • Level 3 Diploma in Theatrical, Special Effects and Hair and Media Make Up student, Skye Knight, for Media Make Up
  • Level 3 Professional Cookery student, Blake Verlin, for Culinary Arts
  • Level 3 Extended Diploma in Art and Design student, Joseph Yong, for Graphic Design
  • Level 3 Extended Diploma in Information Technology student, Ethan Smith-Coss, for Web Design
  • Level 2 Plumbing student, Ricci Mewton, for Plumbing

Bronze Medals were awarded to:

  • Level 3 Diploma in Theatrical, Special Effects and Hair and Media Make Up student, Hannah Purkess, for Media Make Up
  • Level 3 Diploma in Site Carpentry student, Reiss Wells, for Site Carpentry

 

Canterbury College

Gold Medals were awarded to:

  • Level 3 Diploma in Acting student, Georgie Ray, for Performing Arts: Acting
  • Level 3 Extended Diploma in Photography student, Alex O’Callaghan, for Photography
  • Level 3 Diploma in Plumbing student, Charlie Lilley, for Plumbing

Silver Medals were awarded to:

  • Level 3 Diploma in Music student, Darcy Sims, for Performing Arts: Musical Theatre
  • Level 2 Diploma in Electrical Installations student, Harlen Deadman, for Electrical Installation
  • Level 2 Diploma in Engineering and Product Design student, Ross Buggins, for Welding

Bronze Medals were awarded to:

  • Level 3 Early Years Educator student, Ceyda Bardakci, for Early Years
  • Level 2 Diploma in Hair and Media Make Up Studies student, Tegan Cater, for Fashion and Photographic Make Up

 

Dover Technical College

Silver Medals were awarded to:

  • Level 2 Diploma for the Early Years Practitioner student, Lani Smith, for Early Years
  • Level 3 Diploma in Hairdressing Studies student, Mary Carvill, for Hairdressing

 

Folkestone College

Gold Medals were awarded to:

  • Level 3 Diploma in Hairdressing Studies student, Dana Sanger, for Hairdressing
  • Level 3 Diploma in Beauty student, Annie Johnson, for Beauty Therapy: Body
  • Level 3 Extended Diploma in Health and Social Care student, Jade Gillingham, for Health and Social Care
  • Level 2 Painting and Decorating Apprentice, Kayleigh Woods, for Painting and Decorating

Silver Medals were awarded to:

  • Level 3 Extended Diploma in Art and Design (Photography) student, Zachary Knight-Smith, for Photography
  • Level 2 Diploma in Har and Media Make Up student, Ellie Dowley, for Fashion and Photographic Make Up
  • Level 2 Diploma in Hairdressing student, Stephanie Cadman, for Hairdressing
  • Level 2 Diploma in Hairdressing student, Terri Farrugia, for Hairdressing
  • Level 1 Functional Skills student, Jade-Tamzin May, for Inclusive Skills in Food Preparation

Bronze Medals were awarded to:

  • Level 3 Diploma in Hairdressing Studies student, Reena Gurung, for Hairdressing
  • Level 3 Diploma in Creative Media Production students, Georgia Thornton, Jarod Cooke and Ross Page, for Digital Video Production (Team Medal)
  • Level 3 Diploma in Beauty Therapy Studies student, Megan Lofting, for Beauty Therapy
  • Level 2 Diploma in Bricklaying student, Simon Murrant, for Bricklaying
  • Level 2 Diploma in Hairdressing student, Casey Bourne, for Hairdressing

 

Sheppey College

Gold Medal was awarded to:

  • Level 2 Diploma in Women’s Hairdressing student, Leona Fox, for Hairdressing